Scratch & Dent Special - EFI CBBSGD3-72CC 72" 3 Door Glass Stainless Back Bar Refrigerator - 508267994 | Denson CFE
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
15
quantity
Product details
Category
Take advantage of our Scratch & Dent Special on the EFI CBBSGD3-72CC 72" 3 Door Glass Stainless Back Bar Refrigerator. This unit is offered at a reduced price due to damage to the front panel; however, it has been tested to ensure that it functions properly. Perfect for bars, restaurants, and catering services, this refrigerator combines style and efficiency, making it an essential addition to your establishment.
Key Features:
  • Security Locks: Each door is equipped with locks to keep your inventory secure during off-hours.
Benefits:
Specifications:
Specification Details
Model Number EFI CBBSGD3-72CC
Width 72.90 Inches (1850 mm)
Depth 24.40 Inches (620 mm)
Height 35.60 Inches (903 mm)
Capacity 19.6 Cubic Feet (555 liters)
Door Style Swing
Number of Doors 3
Number of Shelves 6
Colour Silver
Compressor Location Side Mounted
Voltage 120 Volts
Amperage 7.4 Amps
Wattage 888 Watts
Hertz 60 Hertz
Phase 1 Phase
Connection NEMA 5-15P
ETL Certified Yes
NSF Certified Yes
Additional Information:
Don't miss out on the chance to enhance your bar or restaurant's refrigeration capabilities with the EFI CBBSGD3-72CC 72" 3 Door Glass Stainless Back Bar Refrigerator. Order now and enjoy the benefits of reliable storage and easy access to your beverages!
EFI CBBSGD3-72CC 72" 3 Door Glass Stainless Back Bar Refrigerator | Denson CFE