MDS60 30A 75A 90A 100A 120A 150A Three-Phase Rectifier Module MDS100-16 AC/DC 50A 1600V 3-Phase Diode Bridge Rectifier Module(MDS30A)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
01
quantity
Product details
Category
Schottky DiodesMDS60-16 30A 75A 90A 100A 120A 150A Three-phase Rectifier Module MDS100-16 AC/DC module 50A 1600V 3-Phase Diode Bridge Rectifierreminder1. About product selectionThe marked current of the power module is the average value of the on state, not the actual effective value of long-term operation. When selecting, sufficient margin should be left based on the actual working environment and conditions.(1) Pure resistive load 2-2.5 times margin: actual current (A) × 2 (~2.5)=Module nominal current (A) (2) Inductive load 6-7 Signal margin: Actual current (A) × 6 (~7)=Module nominal current (A)2. Radiator configurationWhen the actual working current of the device is greater than 5A, please be sure to configure a suitable heat sink for use